Zánik oblakov

Existujú dva deje ,ktoré vedú k rozpadu oblakov a to oslabenie procesov vzniku oblakov a vývoj v oblasti vysokého tlaku vzduchu.

Rozpad v dôsledku oslabenia procesov vzniku oblakov Kvapôčky vody i ľadové kryštáliky sa odparujú akonáhle je okolitý vzduch je schopný prímaťť vodnú paru vznikajúcu pri odparovaní takže nie je nasýtený vodnou parou.Môže nás trochu prekvapiť , že ani vo vnútri oblakov nemusí byť vzduch nutne nasýtený a to v dôsledku turbulencií pri ktorých sa dostáva s okolia do oblaku suchý vzduch.Tento dej sa nazýva vťahovanie - inment. Oblačné kvapôčky sa teda môžu odparovať stále.To že oblak nezaniká spôsobuje neustála konvekcia ktorá zo spodu do oblaku vnáša vodnú paru.Keď však k večeru slabne ohrievanie zaniká aj konvekcia. potom sa viac oblačných kvapôčiek odparuje ako vzniká a teda oblak zaniká.

Rozpad v dôsledku vplyvu vysokého tlaku vzduchu

Keď sa vyvíja oblasť vysokého tlaku vzduchu , dochádza vo voľnej atmosfére k veľkoplošným vzostupným pohybom.Pritom stúpa teplota vzduchu.a oblaky sa rozpadávajú.Okrem toho vzniká inverzia teploty , ktorá bráni vzniku oblakov.Púšte na zemeguli sú celý rok ovplyvnené vysokým tlakom vzduchu .Následkom toho tam vzniká málo oblakov a zrážky sa vyskytujú zriedka.Napríklad nad púšťou Atacama pri meste Calama (Chile) nepršalo 400 rokov

Vznik oblakov ----> Vývoj oblakov---->

 Späť na Atlas Oblakov

Iné weby autora
Slovensko - Tipy na výlet Slovensko - Tipy na výlet

Ondrej Košťan © 2011