Oblaky Stratocumulus (Stratokumulus)

Oblaky skupiny Stratocumulus majú šedú alebo belavú farbu , takmer vždy sa vyznačujú tmavými škvrnami.Skladajú sa z častí podobným dlaždiciam okrúhliakom a pod. ktoré okrem zvláštneho prípadu virga nemajú vláknitý vzhľad a môžu spolu súvisieť.Väčšina pravidelne usporiadaných menších oblačných prvkov ma zdanlivú šírku 1 až 5 stupňov priestorového uhlu (5 stupňov je približne šírka 3 prstov na na natiahnutuj ruke. Skladajú sa z kvapôčok o teplotách nad 0 stupňov len výnimočne sa medzi nimi ocitnú prechladené kvapôčky.Priemer kvapôčok je asi 8 mikrometrov. V každom metre kubickom vzduchu v oblaku je asi 0,3 g vody. Optické javy sa vyskytujú zriedka.Dôležité: Na rozdiel od oblakov Cumulus nemajú tieto oblaky jasne ohraničené kontúry hlavne základňu oblakov.

Na obrázku nižšie Stratocumulus stratiformis undulatus radiatus

Stratocumulus stratiformis undulatus radiatus

Na obrázku máme oblak Stratocumulus.Tieto oblaky vznikajú buď z oblakov Altocumulus teda ich vývojom smerom dole alebo turbulentnými pohybmi ,ktoré sme preberali na stránke vznik oblakov . Keď sa na oblak pozrieme vydíme že pokrýva takmer celú oblohu preto ľahko priradíme k nemu tvar stratiformis (rozprestierajúci sa do vrstvy ) .Takisto je jasne vidieť a je ťažko prehliadnuť jeho vlnovitú štruktúru takže ho radíme k odrode undulatus (vlnovitý). Nakoniec si môžme všimúť ,že jednotlivé vlny a štruktúry oblaku sa v diaľke akoby zbiehali do jedného bodu takže tento oblak patrí aj k odrode radiatus.Celé meno znie teda Stratocumulus stratiformis undulatus radiatus.

Na obrázku nižšie Stratocumulus stratiformis undulatus

Stratocumulus stratiformis undulatus

I tu ide oblak Stratocumulus stratirormis undulatus. Oproti obrázku pred tým tento oblak nepokrýva celú oblohu ale napriek tomu ho radíme k tvaru stratiformis automaticky pretože nemá šošovkovitý tvar (v tom prípade by bol lenticularis) a nevychádzajú z neho vežičky (castellanus). Vlnovitá štruktúra nám napovedá že cez studený vzduch preteká teplý a takisto nám hovorí o strihu vetra.Čím väčšie rozostupy tým silnejší vietor fúka vo výške. O tom ako vznikajú vlnovité oblaky je popísané na stránke vznik oblakov.

Na obrázku nižšie Stratocumulus stratiformis perlucidus

Stratocumulus stratiformis perlucidus

Vo večerných hodinách po letnom dni klesá teplota a tým aj výpar preto dochádza k procesom rozpadu oblakov.Bližšie je o tom popísané na stránke Zánik oblakov. Tu vidíme ešte jednoznačnejší príklad Stratocumulu ako na predchádzajúcom obrázku.Bez jasnej základne( spodný okraj oblaku) a kelových výbežkov.Slnko presvitá cez oblak preto patrí k odrode perlucidus (priesvitný , žiarivý).

Na obrázku nižšie Stratocumulus stratiformis perlucidus virga

Stratocumulus stratiformis perlucidus virga

K tomuto obrázku môžeme povedať to isté ako k tomu pred ním len tu je pekne vydieť zrážkové pruhy vysiace z oblaku(hlavne v pravej časti obrázku).Tieto zrážky však nedosahujú zemský povrch a po chvíli sa vyparujú preto pridávame zvláštnosť oblaku virga.

Ďalšie oblaky v malej výške: Cumulus ,Stratus

Ďalšie kopovité oblaky: Cirrocumulus, Altocumulus, Cumulonimbus , Cumulus

Naspäť na Atlas oblakov

Iné weby autora
Slovensko - Tipy na výlet Slovensko - Tipy na výlet

Mail:admin@spoznaj.eu       spoznaj.eu © 2011